"Hepsi Onun Kadar Şanslı Değil"

Anne Münire Eroğlu, ''Hem bebeklerimiz hem de biz yeniden doğmuş gibiyiz. Hep yorgun bir halleri vardı, canlanmaya başladılar. İştahları açıldı. Algıları, tepkileri sürekli artıyor'' diyor. Sağlıkla ilgili zor günleri geride bırakan Eroğlu ailesinin önündeki tek sıkıntı 1,5 yılı bulan hastane koşturmaları nedeniyle içine girdikleri ekonomik darboğaz.

Adem Eroğlu (32) ile Münire (29) üç yıl önce yaşamlarını birleştirdi. Kısa zaman sonra anne ve baba olacakları müjdesi aldılar. Üstelik ikiz bebekleri yoldaydı. Bebekleri doğduğunda yaşamın zorluklarına karşında pes etmemeleri için Cesur ve Mert adlarını taktılar. Ancak doğumdan hemen sonra önce Mert'in ayağındaki titreme ve kasılmayı fark ettiler. Çocuk doktoru sinir sisteminin geliştiğini, bunun olabileceğini söyledi.


Yüz Binde Bir Görülen Bir Hastalık

Başka bir hastanede çekilen MR sonucuna göre beyninin oksijensiz kalmasına bağlı spastisite geliştiği söylendi. Derken 3ay sonra Cesur'da kusma, halsizlik, nöbetler olmaya başladı. Bu kez Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne götürdüler. İki kardeş birlikte yatırıldı ve adı konamayan hastalıkları araştırılmaya başlandı. Anlaşıldı ki ikizlerde genetik metabolik bir sorun vardı. Artık 6 aylık olan bebeklerin hastalığının 100 binde bir görülen citrullinemia olduğu anlaşıldı. Bu doğuştan olan bir karaciğer metabolik bozukluğuydu. Proteinin üreye parçalanışını temin eden enzimlerin doğuştan eksikliği yol açıyordu.


Karar: Karaciğer Nakli

Bakım isteyen bir hastalıktı. 3 saatte bir özel mamaları ve ilaçları verilmek zorundaydı. Doktorları tedavi için bir alternatif daha önerdi. Karaciğer nakli yapılması. Şişli Florence Nıghtingale Hastanesi Organ Nakli Merkezi Direktörü Prof.Dr.Yaman Tokat' a başvurdular. Babanın Cesur, anneninse Mert'e karaciğerini vermesi uygun bulundu. Önce baba Adem Eroğlu, 21 Mart'ta Cesur'a karaciğerini verdi. 13 Haziran'daki ameliyatta da anne Münire Mert'le karaciğerini paylaştı. Karaciğerlerinin çalışmaya başlamasıyla bebeklerin hayatı değişti. Yaşıtları gibi beslenmeye başladılar.


karaciger nakli haber temmuz

Share

YAMAN TOKAT, MD

Professor Yaman Tokat and Professor Yildiray Yuzer with their more than 18 years of experience in the field of liver transplantation performed more than 800 live donor liver transplantations being number one in Europe.

Read More... icon

CONTACT US

icon bilgi@karacigernakliturkiye.com

icon +90 212 266 7580

icon Fulya Mah. Yeşilçimen Sk.
Polat Residence No: 12/407
Şişli, İstanbul, TURKEY